to tylko koniec świata

2017: Filmy które warto obejrzeć

Koniec roku zawsze jest czasem pewnych podsumowań. Tak samo my postanowiliśmy pokusić się o stworzenie zestawienia, prezentującego filmy które warto obejrzeć, a które miały swoją polską premierę w 2017 roku.

Zdaje się, że nie był to rok tak bogaty w historyczne premiery jak 2016, który – przypomnijmy – oferował nam takie awangardowe dzieła jak Swobodne opadanie czy High Rise, koncert efektów specjalnych w Zjawie, świetne dramaty: Spotlight i Pokój, kapitalne kino w Nienawistnej ósemce, wielki artyzm Na skrzyżowaniu wichrów oraz niezwykle dla nas ważny film historyczny Wołyń. 2017 rok nie ma niestety amunicji, by równać się z tymi dziełami. Nadal na liście jego premier znajdują się jednak pozycje wyjątkowe.

Filmy które warto obejrzeć

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, reż. Paolo Genovese, 6 stycznia

Błyskotliwa komedia obyczajowa, w ciekawy sposób podejmująca problematykę życia w związku. Podczas spotkania towarzyskiego starych znajomych ktoś rzuca pomysł, by na czas imprezy upubliczniać wszystkie przychodzące przez telefon wiadomości.

La la land, reż. Damien Chazelle, 20 stycznia

Obsypany Oscarami musical z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone. Muzyk jazzowy zakochuje się w aktorce.

Manchester by the Sea, reż. Kenneth Lonergan, 20 stycznia

Powszechnie chwalony dramat obyczajowy. Wujek (Casey Affleck) podejmuje się opieki nad bratankiem po śmierci brata.

To tylko koniec świata, reż. Xavier Dolan, 10 lutego

Wstrząsający obyczaj oparty na sztuce teatralnej. Młody pisarz powraca do rodzinnego domu, by przekazać smutną wiadomość. Od początku jego wizyty trwa wojna nerwów, a najważniejsze treści przekazywane są między wierszami.

Milczenie, reż. Martin Scorsese, 17 lutego

Film opowiadający o wyprawie katolickich mnichów do Japonii, gdzie starają się odnaleźć dawnego mentora oraz wspomóc represjonowaną ludność wyznającą chrześcijaństwo.

Pokot, reż. Agnieszka Holland, 24 lutego

Bardzo dobry kryminał, toczący się wokół tematu zabijania zwierząt, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje.

T2: Trainspotting, reż. Danny Boyle, 3 marca

Kontynuacja jednego z najznakomitszych brytyjskich hitów. Bohaterowie spotykają się ponownie po 20 latach, by rozliczyć się z przeszłością i przetasować swoje życie.

Dunkierka, reż. Christopher Nolan, 21 lipca

Widowiskowy film historyczny, opowiadający historię jednego z najważniejszych wydarzeń pierwszej fazy drugiej wojny światowej.

Frantz, reż. François Ozon, 4 sierpnia

Czasy tuż po pierwszej wojnie światowej. Do Niemiec przyjeżdża francuski żołnierz, by mimo niechęci lokalnej ludności odnaleźć grób człowieka, którego znał.

Blade Runner 2049, reż. Dennis Villeneuve, 6 października

Kontynuacja wielkiego hitu Ridleya Scotta. Słynny Łowca androidów wraca na ekran.

Twój Vincent, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 6 października

Dramatyczna historia końcówki życia słynnego malarza Vincenta Van Gogha, przedstawiona rewolucyjną techniką kadrów namalowanych farbami olejnymi.

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, reż. Rian Johnson, 14 grudnia

VIII epizod Gwiezdnych wojen dokonuje wielu przewartościowań, prostuje pewne absurdy fabuły części poprzedniej, a zarazem gwarantuje dawkę dobrego humoru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download