Uczciwy człowiek – recenzja filmu

Irańskie filmy z jakiegoś powodu robią w ostatnich latach furorę w naszym obrębie kulturowym. Najlepszym przykładem są oczywiście dwa Oscary dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, które w ciągu bieżącej dekady powędrowały do kraju Persów. Tym razem do kin trafił film innego reżysera, Mohammada Rasoulofa, którego produkcje nie zyskały w Europie rozgłosu, choć kilka z nich zaznaczyło swoją obecność. Uczciwy człowiek wygrał przegląd Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w zeszłym roku.

Uczciwy człowiek nie ma lekko

Fabuła opowiada o żyjącym na prowincji drobnym przedsiębiorcy, prowadzącym staw rybny. Reza ma około czterdziestu lat, żonę – dyrektorkę szkoły dla dziewcząt – oraz nastoletniego syna. Nie powodzi im się najlepiej, ale ich zła sytuacja intensyfikuje się dopiero, gdy dochodzi do zatargu między Rezą a pewną „Firmą”, quasi przestępczą organizacją, która żąda od bohatera sprzedaży jego posiadłości.

Tytuł filmu, Uczciwy człowiek, nawiązuje do postawy życiowej protagonisty, który na przekór całemu otoczeniu nie chce rozwiązywać swoich problemów za pomocą zakulisowych układów, opartych na łapówkach. Główną treścią filmu jest ukazanie fatalnego stanu organizacji społecznej na irańskiej prowincji. Przedstawiciele „Firmy” mogą wszystko, podczas gdy kryształowy Reza nie może nic, dopóki nie zdobędzie się na oferowanie wpływowym ludziom czegoś dodatkowego.

uczciwy człowiek

kadr z filmu
materiały dystrybutora

Żona bohatera, Hadis, podziela jego poglądy, jednak łatwiej daje się przekonać swojemu bratu, że w legalny sposób nie są z mężem w stanie wydostać się z coraz liczniejszych problemów. Jako dyrektorka jedynej w regionie szkoły średniej dla dziewcząt ma ona pewne możliwości i z czasem zaczyna sobie zdawać z tego sprawę.

Dzieło Rasoulofa jest interesujące ze względu na bliskość realiów. Może to być momentami nużące, ale bohaterowie borykają się z problemami, które do pewnego stopnia są dla nas naturalne i zdarzają się w codziennym życiu pewnie w większości krajów. Raz potrzebne jest jakieś zaświadczenie, innym razem procedura trwa dłużej, niż możemy sobie na to pozwolić, a to ubezpieczenie okazuje się mieć wyjątki itp. Irańska produkcja w dużej mierze przedstawia bieganie po urzędach i kombinowanie, gdzie i kiedy najlepiej iść coś załatwić.

Uczciwy człowiek jest godny polecenia, ponieważ wydaje się być dość rzetelnym obrazem irańskiej prowincji.

 


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download