32. Warszawski Festiwal Filmowy

Równo za miesiąc, czyli 7 października 2016r. rusza Warszawski Festiwal Filmowy. Pokazy konkursowe odbywać się będą w Kinotece oraz Multikinie Złote Tarasy. Bilety na poszczególne wydarzenia filmowe można nabywać od 29 września. Filmy prezentowane będą w dwóch sekcjach: konkursowych i niekonkursowych. Poniżej znajduje się lista z ww. podziałem i listą konkursów:

SEKCJE KONKURSOWE

 • KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Dla filmów fabularnych (powyżej 60 minut) z całego świata. Premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.

 • KONKURS 1-2

Dla pierwszych i drugich pełnometrażowych (powyżej 60 minut) filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata.

 • KONKURS WOLNY DUCH

Dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych. Prezentujemy pełnometrażowe (powyżej 60 minut) filmy fabularne i dokumentalne z całego świata.

 • KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych (powyżej 60 minut) z całego świata.

 • KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Dla krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych (do 40 minut) z całego świata. Zwycięzcy mogą się ubiegać o Oscara®, Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

SEKCJE NIEKONKURSOWE

 • POKAZY SPECJALNE

Dla pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych (powyżej 60 minut) z całego świata. Sekcja niekonkursowa.

 • POLSKA KLASYKA

Dla polskich filmów (powyżej 60 minut) starszych niż 10 lat, które stanowiły istotne osiągnięcia polskiej kinematografii. Sekcja niekonkursowa.

 • ODKRYCIA

Pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne (powyżej 60 minut) poruszające tematy współczesne z całego świata, prezentowane wcześniej na festiwalach filmowych za granicą. Sekcja niekonkursowa.

 • RODZINNY WEEKEND FILMOWY

Filmy dla dzieci oraz ich rodziców (sekcja niekonkursowa, filmy o dowolnej długości).

 • NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 2016

Dla wybranych polskich filmów krótkometrażowych z tego roku. Sekcja niekonkursowa.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdują się filmy polskie oraz koprodukcje. W Konkursie Międzynarodowym znajdują się 3 filmy:

 • Wspomnienie lata”, reż. Adam Guziński (Polska 2016), 90 min. Premiera światowa.

W latach 70. w prowincjonalnym miasteczku nastolatek spędza wakacje z mamą. Jak się okazuje, to najważniejsze lato jego życia.

 • Słońce, to Słońce mnie oślepiło”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (Polska, Szwajcaria 2016), 74 min. Premiera polska.

 

fot. Wilhelm Sasnal

fot. Wilhelm Sasnal

Film był pokazywany w sekcji ‘Signs of Life’ podczas 69. Festiwalu Filmowego w Locarno. Opowiada on uniwersalną historię o czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii oraz tego, co to oznacza w wymiarze jednostkowym.

 • Światło i cień”, reż. Yeşim Ustaoğlu (Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016), 106 min. Premiera europejska.
fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Portret dwóch kobiet pozbawionych podstawowych praw do miłości wobec siebie i bliskich w kraju, w którym tradycja miesza się tradycja z nowoczesnością. Polskim koproducentem jest firma Aeroplan Film. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

W Konkursie 1-2 znajdują się również 3 filmy:

 • Plac zabaw” reż. Bartosz M. Kowalski (Polska 2016), 82 min.

Dwóch chłopaków nudzi się w letnie popołudnie, szukając rozrywki. Dramat oparty na faktach koncentruje się na psychopatologii młodzieży. Światowa premiera filmu odbędzie się w ramach 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, gdzie bierze udział w Konkursie Głównym.

 • Park”, reż. Sofia Exarchou (Grecja, Polska 2016), 100 min. Premiera polska.

Biedne greckie rodziny zamieszkują zrujnowaną wioskę olimpijską w Atenach. Portret młodego pokolenia, które zostało zdradzone i pozbawione przyszłości. Autorem zdjęć jest Monika Lenczewska. Polskim koproducentem jest firma Madants.

 • Święty”, reż. Andrius Blaževičius (Litwa, Polska 2016), 93 min. Premiera światowa.

Rok 2008 w prowincjonalnym litewskim mieście. Vytas szuka pracy, szuka romansu i na koniec szuka Jezusa. Ponoć ktoś widział go na mieście. Polskim koproducentem jest firma No Sugar Films.

W Konkursie Filmów Dokumentalnych:

 • Komunia”, reż. Anna Zamecka (Polska 2016), 80 min. Premiera polska.
fot. Otter Films

fot. Otter Films

14-letnia Ola nie tylko opiekuje się ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość. Film został nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Locarno, gdzie brał udział sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique).

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokazy będą mieć:

 • Pierwszy Polak na Marsie”, reż. Agnieszka Elbanowska (Polska 2016), 39 min. Premiera światowa.

W galaktyce Drogi Mlecznej, na trzeciej od Słońca planecie Układu Słonecznego, Kazimierz, lat 68, montuje urządzenie do łączności z kosmosem.

 • Bed Side Story”, reż. Michał Łubiński (Polska 2016), 5 min. Premiera światowa.

Opowieść o nieoczekiwanej nocnej wizycie oraz o nastolatku, który musi się zmierzyć z tym, co dotychczas uważał za bajkę.

 • Baraż”, reż. Tomasz Gąssowski (Polska 2016), 30 min. Premiera światowa.

38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi, na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.

Pokazy specjalne to m.in.:

 • True Crimes”, reż. Alexandros Avranas (Stany Zjednoczone, Polska 2016), 100 min. Premiera światowa.
fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Thriller psychologiczny zainspirowany artykułem Davida Granna zamieszczonym w 2008 roku w New Yorkerze opowiadającym o zabójstwie biznesmena, którego szczegóły pokrywały się z opisami z pewnej książki. Występują m.in. Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Piotr Głowacki, Anna Polony, Zbigniew Zamachowski. Opus Film jest polskim koproducentem.

 • Opowieści z Meksyku”, reż. Carlos Carrera, Daniel Gimenez Cacho, Carlos Bolado, Ernesto Contreras, Alfonso Pineda Uolla, Alejandro Valle, Ivan Avila Duenas, Natalia Beristain (Meksyk, Polska 2016), 120 min. Premiera światowa.

Osiem różnych historii – rozgrywających się w tym samym pokoju, na przestrzeni 100 lat – będących metaforą historii Meksyku. Autorem muzyki jest Jan A.P Kaczmarek, a autorem zdjęć Bogumił Godfrejów. Koproducentem z Polski jest firma No Sugar Films.

Podczas festiwalu odbędą się warsztaty WARSAW NEXT przeznaczone dla młodych twórców filmowych. Poniżej więcej informacji o projekcie:

6. edycja warsztatów Warsaw Next (wcześniej Shorts Warszawa) odbędzie się w dniach 13-16 października 2016 roku podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Targów CentEast. Warsztaty przeznaczone są dla studentów i absolwentów szkół filmowych przed debiutem fabularnym.

Podczas czterech dni zajęć odbędą się panele dyskusyjne, case studies i wykłady polskich oraz zagranicznych ekspertów umożliwiające doskonalenie warsztatu młodego filmowca, poznanie zasad funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego i nawiązanie kontaktów zawodowych. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w sesjach pitchingowych w ramach Targów CentEast, a także przedstawić w nieformalnej atmosferze swoje projekty przedstawicielom czołowych festiwali filmowych i agentów sprzedaży w ramach moderowanych sesji śniadaniowych – Breakfast Talk. W 2015 roku młodzi filmowcy spotkali się selekcjonerami festiwali: Toronto, Tribeca, Venice Days, Karlowe Wary, Hot Docs, San Sebastian, Transilvania, Cottbus, Edynburg, Odessa i Midnight Sun.

Uczestnicy warsztatów w ramach codziennych wykładów mieli okazję usłyszeć o pracy w branży filmowej od wielu uznanych ekspertów i filmowców m.in. Sean Baker (reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów – Mandarynka, Starlet), Nik Powell (dyrektor londyńskiej szkoły filmowej NFTS) czy Sławomir Salamon (dystrybutor – Forum Film).

Festiwal potrwa do 16 października 2016r. Skład jury poznamy pod koniec września.

źródło: pisf.pl, wff.pl (materiały prasowe)


 

arek koziński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download