Aquarius – recenzja filmu

Malowniczy Aquarius

Sonia Braga to znana brazylijska aktorka, która w latach 80. wstrząsnęła Hollywoodem. Choć jej kariera zawsze związana była też z produkcjami latynoskimi, trzykrotnie nominowano ją do Złotego Globu. Powszechnie budziła zachwyt. Umawiał się z nią wokalista zespołu Van Halen – David Lee Roth, a także Clint Eastwood. Rozbiła małżeństwo Roberta Redforda, który ponoć zostawił dla niej żonę po 27 latach. Ostatnio 67-latka zagrała w filmie Aquarius, którego jest główną atrakcją, a rolę tę określa się powszechnie jako jej życiową. Aquarius zdaje się być dla Soni Bragi tym, czym był Zapaśnik dla Mickey’ego Rourke’a: ponownym wspięciem się na szczyt, ukoronowaniem kariery, rolą odwzorowującą na wielu płaszczyznach jej obecne życie.

aquarius

materiały dystrybutora

Film opowiada o starszej kobiecie, która samotnie przeciwstawia się planom firmy budowlanej, planującej wyburzyć zamieszkiwany przez nią apartamentowiec Aquarius. Firma odkupiła mieszkania od wszystkich lokatorów już lata temu, tylko jedna Clara stawia opór. Systematycznie i przy różnych okazjach nachodzą ją opiekunowie projektu Nowy Aquarius, starając się przekonać ją do zmiany zdania. Gdy to nie pomaga, uciekają się do różnych sztuczek, by zniechęcić ostatnią lokatorkę do zamieszkiwania budynku, jednak jej powodowany sentymentem upór pozostaje niewzruszony.

Historia ta jest jednak tylko fundamentem dla właściwej treści filmu, jaką jest opowiedzenie o życiu Clary. W pierwszych scenach poznajemy ją jako młodą imprezowiczkę, dowiadujemy się też o wygranej przez nią walce z rakiem. 30 lat później okaleczona przez chorobę Clara jest dość znaną postacią, posiada spory majątek, wierną służącą, a ratownik z plaży określą ją mianem VIP-a. Istotną rolę w fabule odgrywa trójka dzieci kobiety, które odwiedzają ją, przywożąc też wnuki, wspominając przeszłość i planując przyszłość.

Akcja Aquariusa mija na ukazywaniu życia codziennego Clary i ludzi z jej otoczenia. Bratanek przedstawia jej nową partnerkę, służąca obchodzi urodziny, upamiętniając zmarłego syna, a koleżanka poleca jej usługi pewnego młodego mężczyzny. Fabuła jest spokojna, przedstawia realistyczną historię, która mogłaby się odbyć rzeczywiście. Chwilami przypomina to telenowelę.

Dla polskiego widza interesujący może być obraz brazylijskiego miasta i społeczeństwa, tak bardzo różnego od naszego. Wszystko tam zdaje się kręcić wokół plaży, a dominującą wartością jest miłość i erotyka. Są to tematy przewijające się w niemal każdej scenie w mniej lub bardziej kontrowersyjny sposób. Wyraźnie podkreślony jest temperament Clary, z którego słyną Brazylijczycy. Twórca filmu, Kleber Mendonça Filho, stara się pokazać, że 60-letnia wdowa również ma swoje potrzeby, a Sonia Braga, określana w latach 80. jako symbol seksu, wydaje się być dobrana do swojej roli idealnie.

 


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download