Camerimage 2015

W sobotę rozpoczął się 23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Potrwa do 21 listopada. Jest to jeden z największych i zarazem najbardziej znanych festiwali tego typu. Impreza ma uświadamiać, że operator to nie tylko funkcja techniczna, ale także artysta, który powinien być stawiany na równi z reżyserem i aktorami. Na Camerimage filmowi wyjadacze spotykają się z debiutantami, a sztuka z technologią – oprócz szeregu standardowych wydarzeń towarzyszących organizowane są także pokazy najnowszego sprzętu filmowego. Festiwal od 2010 r. odbywa się w Bydgoszczy. Wcześniej był organizowany w Toruniu, a później w Łodzi.

W konkursie głównym przyznawane są trzy nagrody: Złota, Srebrna i Brązowa Żaba. W nagradzanych filmach obraz musi współtworzyć opowiadaną historię. W tym roku o wygraną zawalczy 14 filmów, w tym: Czerwony pająk Marcina Koszałki (Koszałka jest także autorem zdjęć), Sicario Denisa Villeneuve (zdj. Roger A. Deakins), Mad Max: Na drodze gniewu Georga Millera (zdj. John Seale), Miasto 44 Jana Komasy (zdj. Marian Prokop), Syn Szawła Laszlo Nemesa (zdj. Mátyás Erdély) oraz Sufrażystki Sarah Gavron (zdj. Eduard Grau).

Camerimage2006

Camerimage 2006

Oprócz konkursu głównego odbywać się będzie jeszcze dziesięć sekcji, w których można zdobyć nagrody, w tym konkurs filmów polskich, konkurs etiud studenckich czy też konkurs filmów 3D. Na otwarciu 23. Camerimage pokazano film Most szpiegów Stevena Spielberga oraz Dziewczynę z portretu Toma Hoppera. Nagrody specjalne odebrali dokumentalista Marcel Łoziński oraz scenografka Eve Stewart.

 

Źródło: www.camerimage.pl
Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor HuBar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download