Cannes 2016

Festiwal filmowy w Cannes jest prawdopodobnie najbardziej prestiżową imprezą tego typu i dla miłośników kina znaczy o wiele więcej niż popularne Oscary. Jednak nie oznacza to, że wszystkie nagrodzone w Cannes filmy są wybitne. W tym roku werdykty jury znów wzbudziły wiele kontrowersji.

69. festiwal w Cannes odbył się w dniach 11-22 maja 2016. Przewodniczącym jury był reżyser George Miller.

Zwyciężył film Ja, Daniel Blake w reżyserii Kena Loacha, który w 2006 r. zdobył już jedną Złotą Palmę – za Wiatr buszujący w jęczmieniu. Ja, Daniel Blake opowiada historię mężczyzny w średnim wieku, który próbuje pomóc samotnej matce i wplątuje się w problemy związane z biurokracją. W rolach głównych wystąpili Dave Johns i Hayley Squires. Film będzie pokazywany w polskich kinach tej jesieni. Grand Prix Cannes zdobył To tylko koniec świata Xaviera Dolana, który publiczności podobał się jednak mniej niż poprzednie filmy tego kanadyjskiego reżysera. Głównym bohaterem To nie koniec świata jest pisarz Louis, który przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, by powiedzieć rodzinie, że umiera. Występują m. in. Vincent Cassel oraz Marion Cottilard.

Ken_Loach

Ken Loach. Źródło: Wikipedia

Nie zostały nagrodzone filmy, które w tegorocznym Cannes zrobiły furorę: Toni Erdmann, reż. Maren Ade, Paterson, reż. Jim Jarmusch oraz Elle, reż. Paul Verhoeven.

Inne nagrody:

Nagroda jury: Andrea Arnold za American Honey
Najlepszy reżyser ex aequo: Cristian Mungiu za Bacalaureat i Olivier Assayas za Personal Shopper
Najlepszy aktor: Shahab Hosseini za Forushande
Najlepsza aktorka: Jaclyn Jose za Ma’Rosa
Najlepszy scenariusz: Asghar Farhadi za Forushande

Najlepszy film krótkometrażowy: Timecode, reż. Juanjo Gimenez

Honorową Złotą Palmę otrzymał znany z filmów Francoisa Truffauta Jean-Pierre Leaud, który zagrał główne role m. in. w kultowym 400 batów, Skradzionych pocałunkach, Małżeństwie, czy też Uciekającej miłości.

Źródła: film.onet.pl, festival-cannes.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download