dziedziczki

Dziedziczki – recenzja filmu

Paragwajski film Dziedziczki Marcelo Martinessi’ego został obficie wyróżniony na tegorocznym Berlinale. Opowiada on o dwóch ponad 50-letnich lesbijkach, żyjących w od lat w skrywanym związku, którego mogłoby nie tolerować paragwajskie społeczeństwo.

Dziedziczki bez dziedzictwa

Kobiety skrywają nie tylko ten, ale również wiele innych sekretów swojego życia, na czele z problemami finansowymi. Chela – główna bohaterka – jest spadkobierczynią wielkiego majątku, który sukcesywnie – lecz nie bez żalu – wyprzedaje snobistycznym paniom z wyższych sfer. Poza tym para jakoś wiąże koniec z końcem, do momentu gdy Chiquita, będąca oficjalnie pokojówką Cheli, popada w konflikt z prawem i zmuszona jest opuścić na jakiś czas mieszkanie. Dla zabetonowanej w swoim stylu życia Cheli nadchodzi czas wielkich zmian, z koniecznością przełamania ponurej rutyny. Zaczyna się od tego, że przejmuje po kochance kierownicę w starym samochodzie i mimo braku prawa jazdy zaczyna kursować każdego dnia, podwożąc starsze znajome z sąsiedztwa.

dziedziczki

kadr z filmu
materiały dystrybutora

Samochód – wokół którego kreuje się cała narracja filmu – staje się symbolem nowego życia bohaterki. To od niego rozpoczyna się każdy nowy rozdział przygody, to w nim Chela poznaje Angy, lekko młodszą, ale wyraźnie atrakcyjniejszą od Chiquity kobietę, która momentalnie zaczyna zwierzać się protagonistce z sekretów intymnego życia. Zamknięta w sobie i żyjąca od lat w odosobnieniu Chela zdaje się być niejednokrotnie oszołomiona treścią, wypływającą z ust Angy i rzadko kiedy cokolwiek komentuje. Między kobietami szybko tworzy się skomplikowana więź

Pomysł na film na papierze wygląda dobrze, są tutaj wiarygodnie przedstawione postacie, realny świat i ważne życiowe przesłanie, wyłamywania się z niezdrowej rutyny. Oglądając go, trzeba się jednak przygotować na dzieło mało porywające. Jest to coś na kształt filmu dokumentalnego, przedstawiającego skrótowo kilka dni z życia bądź co bądź zwyczajnej postaci. Brak interesujących wydarzeń i dialogów na dłuższą metę staje się męczący.


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Free apk download Free pdf download