george lucas

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia – recenzja

Brian Jay Jones

Wielka Litera, Warszawa 2016

liczba stron: 647

ISBN 978-83-8032-132-8

Pierwsza – jak podaje na okładce książki wydawca – biografia reżysera znanego głównie jako ojca Gwiezdnych wojen jest obszerną, wyczerpującą temat pozycją, po przeczytaniu której postać Lucasa staje się nam bliska. Dowiadujemy się z niej, jakie wydarzenia z życia zaważyły na jego wyborach, w jaki sposób musiał pokonać barierę zamkniętego umysłu ojca, a w końcu jakie były kulisy powstawania filmów o przygodach Jedi czy Indiany Jonesa.

Autorem książki jest Brian Jay Jones, znany twórca biografii, były przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Biografów. Praca Jonesa była bardzo skrupulatna. Widać po treści kolejnych rozdziałów, że “śledztwo” prowadzone w ramach przygotowań musiało objąć wiele osób z otoczenia Lucasa, także takich, które nie miały z nim prawdopodobnie kontaktu od wielu lat. Pisarz dotarł do wielu informacji z życia szkolnego reżysera, do jego ocen i wypowiedzi kolegów z ławki dotyczących np. nielubianych nauczycieli. Dla nieco mniej zainteresowanych tematem, wnikliwość opisu może wydawać się nużąca (czasem także okraszony jest zbędnymi komentarzami), jednak właśnie to czyni niniejszą książkę atrakcyjną pozycją nawet dla najbardziej wymagających fanów.george-lucas_okladka-3d

Zainteresowanym tylko tematem Gwiezdnych wojen również należy polecić dzieło Jonesa. Zawiera ono ogromną ilość danych na temat inspiracji i procesu powstawania sagi. Dowiadujemy się z niego, skąd wziął się pomysł na umieszczenie w fabule Mocy oraz skąd u reżysera taka fascynacja techniką – czyli o dwóch głównych czynnikach tworzących ten niepowtarzalny film. Zawarcie w tytule nazwy najważniejszego dzieła wskazywałoby na dominację tego zagadnienia w treści książki, jednak pozostałe rozdziały pozwalają poznać Lucasa jako kogoś więcej niż tylko twórcę najpopularniejszej serii sf; wbrew powszechnej opinii, łączącej go wyłącznie z Gwiezdnymi wojnami i czasem z Indiana Jonesem.

W ręce czytelników oddano tom naprawdę pokaźny: duży i niemal 650-stronicowy, jednak nie  należy się zrażać jego objętością. Rozstaw i wielkość liter, a także prosty język tekstu sprawiają, że numery stron zmieniają się w mgnieniu oka. Wydanie sprawia wrażenie bardzo solidnego, jest estetyczne i miłe dla oka (doskonale nadaje się na prezent). Wewnątrz znajdują się dwie wkładki ze zdjęciami, których jest jednak trochę mało, a w dodatku nie wszystkie są interesujące. Dla poszukujących konkretnych informacji z życia reżysera przydatny okaże się indeks osób, znajdujący się na końcu oraz precyzyjny podział na chronologicznie ułożone rozdziały oznaczone rocznymi datami. Polecam fanom George’a Lucasa i Gwiezdnych wojen.


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download