Hardy podwójnie. Recenzja filmu “Legend”

Brian Helgeland, scenarzysta takich hitów jak Tajemnice Los Angeles czy Rzeka tajemnic, reżyser gangsterskiej Godziny zemsty z Melem Gibsonem i zabawnego Obłędnego rycerza z Heathem Ledgerem tym razem przedstawia historię z Londynu lat 50. i 60., który był zdominowany przez bliźniaczych gangsterów, braci Kray.  W rolę obu rzezimieszków wcielił się Tom Hardy. Znalazł on sposób na pokazanie różnic dzielących braci i wypada w tej podwójnej kreacji bardzo dobrze.

k

Tom Hardy jako bracia Kray

Film rozpoczyna się, gdy główni bohaterowie mają już wysoką pozycję w mieście. Posiadają klub w dzielnicy West End, okoliczna ludność doskonale ich zna i szanuje, są stale śledzeni przez policję. Reggie, rozsądniejszy z braci i mózg interesu, przedstawiany jest jako typ gangstera-rycerza. Żeni się z Frances (Emily Browning) i ulega jej wpływom, przez co składa obietnicę odstąpienia od bandyckiego stylu życia i rozpoczęcia legalnej działalności, chociaż sam chyba niezupełnie tego chce. Reggie jest przystojny, sprytny i powszechnie lubiany. Wie, że rozróby nie są najlepszą drogą ani do dobrobytu, ani do założenia rodziny. Ciężko mu jednak zignorować presję wywieraną przez brata – Ronalda – psychopatycznego homoseksualistę, który z kolei kocha bijatyki i krzywo patrzy na wszelkie przejawy pacyfizmu brata. Ron jest niepoczytalny, czym wzbudza strach wśród otaczających go ludzi.

Fabuła filmu kręci się wokół dwóch wątków: relacji rodzinnych Reggie’ego i Frances oraz walki rodziny Kray o wpływy, sławę i utrzymanie się na wolności. Fabuła oparta jest na autentycznej historii braci gangsterów, którzy w latach 60. stali się w Anglii prawdziwymi celebrytami, niczym Al Capone w Stanach Zjednoczonych. Ich kłopoty z prawem zaczęły się już w dzieciństwie, ponieważ trenujący boks bracia nigdy nie stronili od stosowania przemocy. Nie jest to pierwszy raz, kiedy przeniesiono ten temat na ekran, w 1990 roku premierę mieli Bracia Kray Petera Medaka.

Narracja prowadzona jest z punktu widzenia Frances, której głos z offu komentuje ukazywane na ekranie wydarzenia. Choć to Reggie jest postacią, za którą najczęściej podąża kamera, akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy w jego życiu pojawia się Frances. Jest to prosta, ładna dziewczyna, której delikatną naturę bohaterowie podkreślają wielokrotnie. Z powodu rozpoczynającego się związku ze słynnym gangsterem, martwi się o nią matka i brat pracujący jako szofer Reggie’ego. Frank jest jednak zbyt zdominowany przez swojego szefa, by być w stanie wprost wygłosić swoją dezaprobatę. Sprytniejszy z braci Kray początkowo wydaje się być idealnym partnerem dla drobniutkiej Frances, jednak nie zawsze będzie w stanie powstrzymać swoją brutalną naturę. Bohater przechodzi w czasie trwania akcji przemianę, która powodowana jest ciężkimi życiowymi próbami.

Emily Browning i Tom Hardy

Legend to film zrobiony z przymrużeniem oka. Znajdziemy tam wiele brutalnych scen, pokazanych dość naturalistycznie, lecz nie zawsze jest w nich należyta doza powagi. Bracia Kray nie są szablonowymi gangsterami o kamiennych twarzach, a raczej nonszalanckimi chłopakami z sąsiedztwa, lubiącymi czasem zaskoczyć widza nieszablonowym rozwiązaniem problemu. Jak przystało na brytyjskie kino akcji, odnajdziemy w nim subtelną nutę angielskiego humoru.

 

Ogólnie Legend wykonane jest dobrze. Twórcom udało się uniknąć schematycznych rozwiązań, scenariusz jest rozmaity, fabuła płynnie posuwa się do przodu. Słabo wyczuwalny jest niestety specyficzny klimat brytyjskiego filmu gangsterskiego, na którym opierają się chociażby takie filmy jak Przekręt (2002) czy Porachunki (1998). Jest to jednak przyjemne w odbiorze kino akcji, które powinno zadowolić entuzjastów tego gatunku.


Stanisław Rohnka

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download