jeszcze dzień życia

Jeszcze dzień życia – opis filmu

Produkcja przywodząca na myśl słynny Walc z Baszirem zostanie zaprezentowana na trwającym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jeszcze dzień życia to animowany dokument, przedstawiający wyprawę słynnego polskiego reportażysty, podróżnika i agenta wywiadu PRL Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną Angoli.

Za reżyserię filmu odpowiada polsko-hiszpański duet Damian Nenow – Raúl de la Fuente. W 2010 roku wydawało się, że kariera Damiana Nenowa nabiera tempa, gdy premierę miały dwie animacje, które odbiły się szerokim echem w kręgach filmowych. Mowa o Mieście ruin i Paths of Hate. Od tamtej pory trwała jednakże bezwzględna cisza, która pozwoliła krytykom zapomnieć o nazwisku młodego twórcy. Nenow powraca w końcu po ośmiu latach już z pełnometrażową produkcją i być może teraz jego kariera wróci na właściwe tory.

jeszcze dzień życia

kadr z filmu
materiały dystrybutora

Jeszcze dzień życia

Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż wgłąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora.

Film Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. Światowa premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes. Była i będzie pokazywana na jeszcze wielu festiwalach, zaś premiera polskiej wersji dźwiękowej odbędzie się właśnie w Gdyni

premiera kinowa: 2 listopada

źródło: NEXT FILM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download