mężczyzna imieniem ove

Mężczyzna imieniem Ove – recenzja

Ten zrzędliwy Ove

Głośny szwedzki film z końcówki 2015 roku dotarł na ekrany polskich kin. Finalista tegorocznej edycji Oscarowego konkursu dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Mężczyzna imieniem Ove, opowiada o starszym panu terroryzującym niewielkie osiedle mieszkaniowe swoimi żelaznymi zasadami i wytrwałym pilnowaniem tworzonego od lat ładu. Film jest celną satyrą, ukazującą kim stać się może człowiek przesadnie dbający o porządek, również w życiu innych ludzi. Dzieło Hannesa Holma zostało nagrodzone Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszej komedii.

Mężczyzna imieniem Ove nie poprzestaje na szczęście na humorystycznym ukazaniu postaw głównego bohatera, ale stara się zagłębić w jego psychikę i poznać przyczyny, które spowodowały jego zgorzknienie. Po śmierci żony Ove przestał do reszty czerpać przyjemność z życia, jest nastawiony negatywnie absolutnie do wszystkiego i w zasadzie pozostał mu już tylko jeden cel – umrzeć. Jego niechęć wzbudza każde, nawet najmniejsze naruszenie zasad panujących na osiedlu, które tworzył przez wiele lat wspólnie ze sparaliżowanym dziś przyjacielem Rune, jako przewodniczący lokalnego samorządu. Ove reaguje agresją na przejeżdżające samochody i sikające psy oraz prowadzi codzienny obchód, egzekwując nakaz zamykania bramy, garażów i chowania rowerów. Z licznych retrospekcji okazuje się, że podobne postawy były jego wizytówką przez całe życie, a na starość przybrały tylko na sile. Nieznośność mężczyzny spotęgowało zwolnienie go z zajmowanego przez 43 lata stanowiska w zakładzie produkcyjnym, czym zaczyna się opowieść.

Co ciekawe Ove przy swoim umiłowaniu ładu nie znosi państwowych urzędników. Wielokrotnie wypowiada się negatywnie na ich temat, raz wytykając, że to przez nich trzeba sortować śmieci. Mimo wyrazów niechęci, Ove potrafi grzebać w osiedlowych śmietnikach, by poprawić niedokładne sortowanie śmieci przez jego sąsiadów. W jego idiolekcie nad wyraz często występuje słowo „idioci”, którym kwituje większość nieprzychylnych dla siebie działań. Aktor Rolf Lassgård stworzył doskonały, lekko przerysowany przykład mężczyzny w zaawansowanym wieku, który z biegiem lat staje się coraz większą marudą.

mężczyzna imieniem ove

mężczyzna imieniem ove, materiały dystrybutora

Niespodziewanie w życiu Ove pojawia się nowe światło, które dobitnie pokazuje, że najlepszym lekarstwem na zgorzknienie jest troska o bliskich i interakcje z innymi ludźmi. Śmiertelnie poważny bohater mięknie, gdy ktoś zauważy w jego obecności, że Sonja (jego zmarła żona) zawsze wszystkim pomagała, a on prezentuje postawę wręcz odwrotną. Mężczyzna nie potrafi także pozostać obojętnym, gdy okazuje się, że ktoś naprawdę potrzebuje pomocy.

Mocno wyeksponowano w filmie żywy w Szwecji problem różnorodności rasowej. Konserwatywny z natury Ove zaprzyjaźnia się z pochodzącą z Iranu kobietą i opiekuje się jej dziećmi. Metaforycznie temat przedstawia również wątek samochodowy. Główny bohater jeździ szwedzkim Saabem i w młodości zrywa kontakty z przyjacielem, który wybiera zagraniczne marki pojazdów. Pod koniec filmu przestaje to mieć znaczenie, gdy Ove otwiera się na świat. Przelotnie zaznaczony jest również wymagany wątek tolerancji mniejszości seksualnych, gdy bohater wspiera mającego problemy rodzinne homoseksualistę.

Słowem podsumowania, Mężczyzna imieniem Ove to film ciekawie pokazujący popularną w społeczeństwie postawę życiową, która utrudnia życie ludziom wokół, a najbardziej człowiekowi reprezentującemu ją. Na marginesie wprowadzane są treści zgodne z politycznym mainstreamem, obecne w większości europejskich produkcji.


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download