MFF w Locarno

13 sierpnia 2016 zakończyła się 69. edycja Festiwalu Filmowego w Locarno (Szwajcaria). Jury w składzie: Arturo Ripstein (przewodniczący), Wang Bing, Rafi Pitts, Kate Moran, Rodrigo Teixeira zdecydowało przyznać nagrody w kilkunastu kategoriach. Poniżej znajduje się lista nagrodzonych w konkursie głównym:

ZŁOTY LAMPART (GRAND PRIX) 
“Godless”
, reż. Ralitza Petrova 

SPECJALNA NAGRODA JURY 
Inimi Cicatrizate
 (Scarred Hearts), reż. Radu Jude

REŻYSERIA 
João Pedro Rodrigues – “O Ornitólogo”

AKTORKA 
Irena Ivanova – “Godless”

AKTOR 
Andrzej Seweryn – “Ostatnia rodzina” 

DEBIUT REŻYSERSKI 
Marino Tetsuya – “Destruction Babies”

WYRÓŻNIENIE 
“Viejo Calavera”, reż. Kiro Russo

NAGRODA PUBLICZNOŚCI 
“Ja, Daniel Blake”, reż. Ken Loach

Zwycięski film „Godless” opowiada o losach pielęgniarki w Bułgarii, która pracując w domu opieki, kradnie dowody osobiste pacjentów chorych na demencję i sprzedaje je celem korzyści majątkowych. To gorzka opowieść o kobiecie pogrążonej w emocjonalnej pustce i własnej niedoli.

Jak co roku możemy liczyć na polskie akcenty w konkursach – w tej edycji było ich kilka. Zdecydowanie triumfował obraz Jana P. Matuszyńskiego (konkurs główny) „Ostatnia rodzina” z nagrodzoną rolą Andrzeja Seweryna, który wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego – malarza, fotografika, rzeźbiarza. Film traktuje o rodzinie artystów, którzy poświęcając się sztuce i angażując wrażliwość, pasję i talent płacą najwyższą cenę. Polska premiera „Ostatniej rodziny” planowana jest na 30 września 2016r.

„Ostatnia rodzina" Foto Hubert Komerski, źródło: Kino Świat

„Ostatnia rodzina” Foto Hubert Komerski, źródło: Kino Świat

W konkursie Tygodnia Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) pokazywany był film Rafała Skalskiego „Mnich z morza”, a także „Komunia” Anny Zameckiej, która wygrała.

W sekcji ‘Signs of Life’ wśród 8 filmów pokazany został film Anny i Wilhelma Sasnal “Słońce, to Słońce mnie oślepiło” z rolą Rafała Maćkowiaka. To film inspirowany powieścią “Obcy” Alberta Camusa.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali tego typu w Europie. Odbywa się on od 1946 roku. Podczas 69 edycji widzowie mogli obejrzeć 250 filmów w 12 różnych sekcjach, również pod gołym niebem. Tegoroczna edycja trwała od 3-13 sierpnia 2016 roku.

 

Źródła: imdb.com, pisf.pl, film.wp.pl


 

arek koziński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download