młodość astrid lindgren

Młodość Astrid – recenzja

Astrid Lindgren przeżyła prawie 95 lat, dlatego większości czytelników kojarzy się z sędziwą kobietą, mieszkającą samotnie i odbierającą tony korespondencji od dzieci z całej Szwecji i ze świata. Autorka Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanki zasłynęła tworzeniem literatury dziecięcej, przetłumaczonej na 73 języki. Film Pernille Fischer Christensen opowiada o burzliwym etapie życia pisarki, gdy skromna dziewczyna z konserwatywnej rodziny stała się największą skandalistką swojej miejscowości. Młodość Astrid to historia kształtowania osobowości i trudnych doświadczeń, które dopiero po latach zaowocowały wspaniałą twórczością.

Życie Astrid

Film rozpoczyna się, gdy Astrid ma 16 lat, pilnie uczy się w szkole i chodzi na groteskowo dziś prezentujące się szkolne potańcówki. W domu rządzi nią despotyczna matka, posiadająca poglądy rygorystyczne nawet na tle konserwatywnej, małomiasteczkowej społeczności Vimmerby. Pewnego dnia za pośrednictwem ojca dziewczyny, redaktor lokalnej gazety proponuje młodej uczennicy staż. Mimo licznych obowiązków w gospodarstwie domowym, Astrid przyjmuje posadę. Moment ten wyznacza granicę, gdy nastolatka przestaje być dzieckiem i wkracza w świat dorosłych.

Młodość Astrid

kadr z filmu
materiały dystrybutora

Kolejne lata przynoszą dziewczynie liczne perypetie, z którymi nie zawsze jest w stanie sobie poradzić. Przyszła pisarka wykazuje jednak ogromny hart ducha i nikomu nie pozwala narzucić sobie warunków, które byłyby niezgodne z jej światopoglądem. W związku ze skandalami i edukacją, Astrid podróżuje po Skandynawii, nieustanie zmagając się z trudną sytuacją materialną.

Młodość Astrid to opowieść o złamanym sercu matki, której koleje życiowe uniemożliwiają opiekę nad własnym dzieckiem. To także historia walki o akceptację i powrotu do społeczności. Wszystkie doświadczenia z życia pisarki zdeterminują jej późniejszy styl i nieustanną identyfikację z dziećmi.

Z technicznego punktu widzenia jest to ciekawa produkcja, opatrzona klamrą narracyjną, prezentującą 90-letnią Astrid Lindgren, odbierającą pocztę od fanów. Dziecięce listy odczytywane są spoza kadru również w trakcie właściwej narracji, co pomaga lepiej zrozumieć, co dzieje się w głowie bohaterki.

Młodość Astrid zdobyła nagrodę publiczności na festiwalu Transatlantyk i trudno się temu dziwić. Jest to bardzo emocjonalne dzieło, interesujące od pierwszej do ostatniej minuty i pozwalające od samego początku zidentyfikować się z główną bohaterką. Również konwencja pokazania życia żyjącej ponad 90 lat pisarki przez pryzmat tylko kilku lat z jej młodości wydaje się być bardzo trafiona i dobrze wprowadzona we wstępie filmu.


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Free apk download Free pdf download