Mamed Khalidow

Moja walka. Mamed Khalidov

Mamed Khalidov

Sylwester Latkowski to polski twórca filmów dokumentalnych, często podejmujących tematykę brutalności. Spod jego kamery wyszły takie produkcje jak Klatka (o pseudokibicach) czy Blokersi. Stworzył dokumenty o pedofilach, rugbistach, zabójstwie Papały czy Michale Wiśniewskim z Ich troje. Jego najnowszym dziełem jest Moja walka. Mamed Khalidov. Mamed Khalidov to ikona polskiego MMA, jak mówi w filmie Maciej Kawulski, organizator gali KSW: pierwszy zawodnik w Polsce znany tylko z tego, że jest zawodnikiem mieszanych sztuk walki. Na zawodowym ringu stoczył 40 walk, z czego wygrał 34, a przegrał ostatnio w 2010 roku, notując potem wspaniałą serię 14 zwycięstw.

Film Latkowskiego przedstawia głównie okres na kilka miesięcy przed walką z Azizem Karaoglu w 2016 roku. Razem z kamerą zaglądamy na salę treningową, do szatni przed walką, na konferencje prasowe i oglądamy wypowiedź Mameda po wygwizdaniu werdyktu po jego walce, który niektórzy uważają za niesłuszny. W przerwach między materiałem nagranym przez reżysera poznajemy z wypowiedzi oraz nielicznych materiałów archiwalnych życiorys zawodnika i rozwój jego kariery.

Latkowski trafił z pomysłem na film na ciężki okres w życiu Khalidova, na które w krótkim czasie nałożyły się problemy rodzinne, kontuzja i niezadowolenie kibiców, związane z kryzysem imigracyjnym.

Z filmu można wynieść kilka ciekawych informacji, głównie dotyczących początków współpracy z KSW. Interesujące są również ujęcia z szatni przed walką, kiedy zaglądamy za kulisy ostatnich przygotowań. Mimo to ilość materiału, do jakiego dotarł Latkowski nie zachwyca, również wywiady zawarte w filmie zdają się być zdawkowe i zbyt powierzchniowe. Niestety dokument o Khalidovie nie odbiega jakościowo od materiałów promocyjnych przed kolejnymi starciami, które zawierają podobną ilość informacji.


 

Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download