Morderstwo w hotelu Hilton – recenzja

Morderstwo doskonałe

2011 rok w Egipcie był niespokojnym czasem. Dochodziło tam do masowych protestów, które przerodziły się w rewolucję, a w dalszej kolejności nastąpiła przemiana ustrojowa i ustąpienie ze stanowiska wieloletniego prezydenta kraju Husni Mubaraka. Właśnie w przededniu tych wydarzeń Noredin (Fares Fares), bohater filmu Morderstwo w hotelu Hilton zajmuje się dochodzeniem w sprawie zabójstwa znanej piosenkarki.

Autorem filmu jest Tarik Saleh, szwedzki reżyser pochodzenia egipskiego. Jest to koprodukcja duńsko-szwedzko-niemiecko-francuska, kręcona w Casablance i Berlinie. Powstała zatem zewnętrznie, niezależnie od egipskiego przemysłu filmowego, jest zachodnioeuropejską wizją Egiptu sprzed przewrotu z 2011 roku.

W luksusowym hotelu Hilton dochodzi do morderstwa znanej osoby. Prowadzący śledztwo policjant szybko odkrywa, że w sprawę wmieszany jest potężny człowiek, członek parlamentu i osoba będąca blisko prezydenta. Inaczej niż w standardowych kryminałach, tutaj głównym problemem Noredina nie jest wysoki poziom skomplikowania sprawy czy błyskotliwy umysł zabójcy, ale konszachty na wysokim szczeblu władzy. Szybko okazuje się, że świadkowie sprawy znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie, tak samo jak niepokorny policjant i wszyscy, którzy zostają w sprawę uwikłani.

Morderstwo w hotelu Hilton jest przede wszystkim karykaturą systemu, który panował w Egipcie do 2011 roku. Akcja dzieje się tuż przed przewrotem, by wyraźnie zaznaczyć, że nie chodzi tam o dzisiejszy Egipt, lecz o obalony rząd. Noredin, jedyny uczciwy policjant, który próbuje rozwiązać zagadkę, sam daleki jest od ideału funkcjonariusza. Gdy przychodzi na oględziny miejsca zbrodni, zabiera stamtąd pieniądze i chowa je w kieszeni. Na tle swoich współpracowników i przełożonych wypada jednak bardzo wiarygodnie. Na jego pytanie, dlaczego jego przełożony wypuścił podejrzanego, otrzymał brzmiącą w tonie oczywistości odpowiedź: nie przejmuj się, dostaliśmy już pieniądze. Z korupcją nikt w przedrewolucyjnym Kairze z filmu się nie kryje i dla wszystkich oczywiste jest, że skoro za morderstwem stoi wysoko postawiony człowiek, śledztwo musi zostać umorzone.

Film ten jest godny polecenia ze względu na nieoczywistość fabuły, bardzo dobre, staranne ukazanie społecznych niepokojów oraz unaocznienie fatalności systemu, którą można zaklasyfikować jako treść uniwersalną. Po obejrzeniu Morderstwa w hotelu Hilton widać, że twórcy dużo wysiłku włożyli w odtworzenie historycznych wydarzeń, protesty pokazane są bez skrótów, z dużą dbałością o szczegóły.


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download