Najciekawsze premiery września

1 września

Na pokuszenie, reż. Sofia Coppola

Sofia Coppola próbuje sił w najbardziej amerykańskim gatunku filmowym, czyli westernie. Jak to u niej bywa, film jest pełen kobiet, jednak tym razem oś akcji będzie kręcić się wokół bohatera męskiego. Akcja rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w jednym z południowych stanów. Młody, ranny żołnierz z północy trafia do żeńskiej szkoły z internatem i szybko staje się obiektem zainteresowania, a nawet pożądania przebywających tam dziewcząt i kobiet. Rodzi to narastające napięcie… Występują m. in. Colin Farrel, Nicole Kidman i Kirsten Dunst.

Bracia Lumière, reż. Thierry Frémaux

August i Louis Lumière uważani są za ojców kina. To oni wynaleźli urządzenie, które nazwali kinematografem, choć nie był to jedyny wynalazek pozwalający na nagrywanie filmu – podobne skonstruowali wcześniej choćby Thomas Edison czy też Polak Kazimierz Prószyński. Jednak to właśnie bracie Lumière ulepszyli i rozpropagowali swój aparat tak skutecznie, że do dziś w popularnej świadomości to właśnie oni uważani są za czołowych pionierów filmu. W dokumencie Thierry’ego Frémauxa przedstawione zostały pierwsze próby wynalazców, ich najbardziej znane filmy, takie jak Wyjście robotników z fabryki czy też Polewacz polany, ale też inne, mniej znane obrazy.

8 września

Marsz pingwinów 2: Przygoda na krańcu świata, reż. Luc Jacquet

Druga część kultowego dokumentu opowiadającego o pełnym trudów życiu pingwinów. Co roku wybierają się one w długą podróż, by znaleźć partnera i założyć rodzinę. Tym razem głównym bohaterem będzie młody pingwinek, który wyrusza na wędrówkę po raz pierwszy. W wersji polskiej narratorem jest Piotr Fronczewski.

Safari, reż. Ulrich Seidl

Seidl jak zwykle portretuje bohaterów z dystansu, ukazując rzeczywistość taką, jaką ona jest, co wystarcza za cały komentarz. Tym razem jednak tworzy dokument, który opowiada o kontrowersyjnej sprawie: polowaniach w Afryce. Austriacy w różnym wieku, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, przyjeżdżają na Czarny Ląd, by oddawać się tu rozrywce polegającej na zabijaniu egzotycznych zwierząt. Tubylcy czerpią z tego korzyści, ponieważ mają pracę, turyści z Zachodu zostawiają też w Afryce niemałe pieniądze. Seidl ukazuje bohaterów, którzy czerpią przyjemność z polowania, ale też próbują usprawiedliwiać swoje „zabójcze” hobby.

Premiery września - "Tulipanowa gorączka".

Alicia Vikander w “Tulipanowej gorączce”. Kadr z filmu

Tulipanowa gorączka, reż. Justin Chadwick

Zapowiada się gratka dla miłośników kostiumowych widowisk. Akcja filmu rozgrywa się w XVII-wiecznym Amsterdamie, gdzie panuje tytułowa „tulipanowa gorączka”. Główna bohaterka Sophie jest młodą i piękną mężatką, która przez biedę została zmuszona do poślubienia dużo od siebie starszego i majętnego mężczyzny. Jednak gdy poznaje młodego malarza, który ma stworzyć jej portret, między bohaterami rodzi się niespodziewane uczucie. Pragną być razem i by dopiąć celu, postanawiają zainwestować w rodzący się tulipanowy rynek. Film oparty jest na powieści Deborah Moggach pod tym samym tytułem. W rolach głównych: Alicia Vikander, Dane DeHaan, Christoph Waltz, Judi Dench oraz Zach Galifianakis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download