Off Cinema – edycja 19.

W niedzielę zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Wydarzenie to odbywa się co roku w Poznaniu już od 19 lat. Festiwal nie jest wielki ani bardzo znany, jednak przyciąga  widzów ciekawymi filmami oraz kameralną atmosferą. Oprócz oglądania filmów konkursowych widzowie mogą wziąć udział w różnych wydarzeniach towarzyszących, spotkaniach z twórcami, retrospektywach wybitnych dokumentalistów oraz pokazach klasyków kina dokumentalnego. Filmy pokazywane na Off Cinema ze względu na specyfikę swojego rodzaju (kino faktów) nie są łatwo dostępne, warto więc obejrzeć je na wielkim ekranie. W tegorocznej edycji uhonorowane zostały następujące obrazy:

I miejsce: Casa blanca, reż. Aleksandra Maciuszek. W spokojnych i stonowanych ujęciach opowiedziana zostaje historia staruszki oraz jej chorego na zespół Downa syna, pomiędzy którymi istnieje silna więź. Mężczyzna musi opiekować się schorowaną matką, ale jednocześnie nie jest w stanie dobrze zająć się samym sobą. Bohaterowie pomimo trudów codziennego życia zachowują pogodę ducha i potrafią cenić wartość, jaką jest relacja z drugim człowiekiem.

II miejsce: Punkt wyjścia, reż. Michał Szcześniak. Historia młodej kobiety, która w afekcie dopuściła się strasznego czynu. Odsiaduje wyrok w więzieniu, ale jednocześnie stara się zmienić swoje życie i rozpoczyna pracę w domu opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych. Swoje życiowe doświadczenia skonfrontuje z postawą kobiety częściowo sparaliżowanej od dzieciństwa.

III miejsce: Tam, gdzie twoje miejsce, reż. Andrei Kutsiła. W filmie ukazana została białoruska prowincja, na której życie ma się tak samo dobrze, jak w wielkich miastach. Działa dom kultury, w którego rozwój angażują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Uroku dodają temu dokumentowi piękne zdjęcia.

Inne nagrodzone filmy to: Kontrapunkt, reż. Andrzej PapuzińskiDokument, reż. Marcin Podolec, Mów do mnie, reż. Marta Prus, Jurek, reż. Paweł Wysoczański.

Off Cinema to festiwal nie tylko filmowy. Odbywają się na nim także wydarzenia związane z szeroko pojmowaną sztuką faktu, np. spotkania z reporterami. W tym roku w Poznaniu gościli Michał Olszewski (dziennikarz) oraz Dionisios Sturis (autor książki Grecja. Gorzkie pomarańcze). Odbyła się także retrospektywa twórczości wybitnego reżysera Andrzeja Barańskiego oraz spotkania z Maciejem Drygasem (znany z filmów Usłyszcie mój krzyk, Jeden dzień w PRL, Cudze listy).

ck zamek

Centrum Kultury Zamek – miejsce Festiwalu Off Cinema

Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor Radomił Binek. Zdjęcie zostało przycięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download