Putin Forever? – recenzja

Putin Forever? to film dokumentalny w reżyserii Kiryła Nenaszewa, opowiadający historię protestów antyrządowych w Rosji lat 2011-2012. Jest to interesująca pozycja w repertuarze polskich kin, gdyż raczej rzadko spotyka się tam produkcje tego typu. Tytuł zawiera w sobie główne pytanie, jakie stawiają twórcy: czy putinowskie rządy kiedyś się skończą? czy Rosję czekają wolne wybory?

putin-forever_5

Boris Niemcow i Wsiewołoda Czernozuba materiały dystrybutora

Akcja filmu składa się z kompilacji reportaży z protestów, demonstracji i wieców, a także z fragmentów rozmów przeprowadzanych z kilkoma bohaterami. Najwięcej na ekranie przebywa młody opozycjonista Wsiewołoda Czernozuba, idealista, którego sensem życia jest organizacja antyrządowych spotkań, ale który pozostaje postacią zupełnie anonimową, znajdującą się stale poza światłami reflektorów, w przeciwieństwie do np. Niemcowa. Pojawiają się również fragmenty rozmów z zagorzałym fanem Putina, który zdaje się być niespełna rozumu, a wyglądem łudząco przypomina Rasputina.

Wsiewołoda oprowadza nas po rosyjskiej stolicy, przedstawiając swoje mocno ugruntowane poglądy na otaczającą go rzeczywistość. Posiada on mocne argumenty świadczące przeciw obecnej władzy i świadczące o nieuczciwości odbywanych cyklicznie wyborów. Jak sam przyznaje, nie zależy mu, by bywać na pierwszych stronach gazet, ale by kiedyś znaleźć się na kartach podręczników do historii.

Putin Forever? to obraz moskiewskiego społeczeństwa. Ukazane są w nim reakcje ludzi przed wyborami, w trakcie i po nich. Oprócz sprawozdań z protestów i ich rozbijania, zaznaczone są również postawy ludzi, którym sytuacja w kraju odpowiada. Twórcy zastanawiają się nad przyczynami takich postaw. W pewnym momencie wydaje się, że organizowane akcje protestacyjne jednoczą Rosjan i poprawiają ich ogólny stan psychiczny, jednak brutalna rzeczywistość szybko weryfikuje to wrażenie. Gdyby film urwał się w połowie, pozostawiłby duże nadzieje na poprawę, jednak od zakończenia zdjęć minęły już 4 lata i jedyne, co można było dodać w zakończeniu to nekrolog Niemcowa, informację o kilku imigracjach i odbytych karach więzienia.


Stanisław Rohnka

putin-forever_4

materiały dystrybutora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download