trainspotting

T2: Trainspotting – recenzja

Następna stacja

Problemy egzystencjalne, niemożność odnalezienia sensu życia czy lęk przed przemijaniem rzadko dotykają dzieci. W tym wieku nie myśli się tymi kategoriami, ponieważ wszystkie wybory ma się jeszcze przed sobą. Z biegiem czasu marzenia zostają zastąpione straconymi szansami: szybko okazuje się, że nie zostaniemy wirtuozami skrzypiec, a zaraz później przekonujemy się, że kariera sportowa również nie jest już realna. Wiek około dwudziestu kilku lat to dla wielu ludzi czas, kiedy pierwszy raz zaczyna doskwierać brak sukcesów i nikłość perspektyw. O tym właśnie jest Trainspotting, brytyjski film z 1996 roku w reżyserii Danny’ego Boyle’a.

Mija 20 lat, Mark Renton (Ewan McGregor) wraca w rodzinne strony. Mark ma czelność wrócić, po tym jak zabrał łup zdobyty wspólnie z kolegami i zaszył się gdzieś, nie nawiązując od tej pory z nimi kontaktu. Nikt nie wie, jak przyjmą go starzy przyjaciele, z którymi spędził większość czasu w pierwszej połowie swojego życia. „Kartofel” (Ewen Bremner) – ćpun niepotrafiący podjąć walki z nałogiem, Simon (Johnny Lee Miller) – zaplątany w brudne interesy, psychopata Begbie (Robert Carlyle) – odbierający negatywną odpowiedź na prośbę o warunkowe zwolnienie: wszyscy mają Markowi wiele do zarzucenia, ale wszystkim przypomina on czasy młodości. Z ekscentrycznej paczki tylko jeden chłopak wyszedł na ludzi; tylko ten, który wzbogacił się kosztem reszty. „Dobrze wyglądasz” mówi mu „Kartofel” i ma rację; co ciekawe – analogicznie wygląda sytuacja wśród występujących w filmie aktorów. Oceniając z perspektywy 20 lat, można powiedzieć, że z pierwszego Trainspotting największą karierę zrobił właśnie McGregor.

Trainspotting po raz kolejny

trainspotting

T2: Trainspotting
kadr ze zwiastuna

„Nostalgia” to słowo klucz dla odbioru tego filmu. Sequel pełen jest nawiązań do produkcji z 1996 roku, zawiera wiele mrugnięć okiem w stronę fanów, którzy nie powinni być zawiedzeni. Na ekranie pojawiają się wszyscy potrzebni bohaterowie, niektórzy tylko na chwilę, jak Diane (Kelly Macdonald), by zaznaczyć ich obecność. Są też stare lokacje i mnóstwo flashbacków z pierwszej części, przypominających widzom, o co w tym wszystkim chodzi. Bohaterowie mieszkają w Edynburgu, stolicy Szkocji, która przedstawiona jest jednak jako prowincja, odległe przedmieście Londynu, miejsce poza „wielkim światem”. Wszyscy oni są przywiązani do rodzinnej ziemi. Z całej paczki tylko Mark potrafił się z niej wyrwać, a zarazem zostawić za sobą swoje problemy i rozpocząć nowe życie. Nawet jeżeli nie zawsze udane, to na pewno lepsze.

T2: Trainspotting to film, w którym chyba nie fabuła jest najważniejsza, ale przesłanie, jakie ze sobą niesie. Znając wcześniejsze losy bohaterów, domyślamy się, jak może wyglądać ich przyszłość. To, na co czekaliśmy w przypadku T2, to: co takiego twórcy będą mieli do powiedzenia jako komentarz dla kolejnego rozdziału życia – dla wieku średniego. Film pełen jest wspomnień, w pewnym momencie „Kartofel” zaczyna spisywać historie z czasów młodości. Begbie zachwycony jest odtwarzaniem w pamięci sytuacji sprzed lat, a Mark i Simon zastanawiają się, po co „Kartofel” to robi, skoro nikt tego nie będzie czytał. Wydarzenia z obu części Trainspotting są ciekawe, bo zostały przedstawione w filmie. Zwykłe życie jest podobne, ale nikt go nie utrwala i nie będzie odtwarzał. T2 paradoksalnie w swej narracji próbuje uciec od filmowości, by pokazać, jak świat wygląda naprawdę – mimo że przeczą temu liczne twórcze ingerencje w obraz. Nasze życie nie zostanie utrwalone i nikt nie będzie go „czytał”.

trainspotting

T2: Trainspotting
kadr ze zwiastuna

W porównaniu z filmem z 1996 roku, jego sequel jest nieco mniej kolorowy i nieco mniej szalony. To zrozumiałe, ponieważ panowie są już starsi, być może dojrzalsi i musieli trochę uspokoić swój tryb życia – by przeżyć. Jednak Trainspotting to coś więcej niż barwny film o narkotykach z ciekawym montażem. To uniwersalna historia pełna życiowych prawd i morałów, a te elementy jak najbardziej znajdziemy też w T2.

 

 


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download