the place

The Place – recenzja filmu

The place – tam to się działo

Paolo Genovese to reżyser, o którym słyszy się coraz częściej. Wyświetlany w polskich kinach nieco ponad rok temu poprzedni jego film Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie okazał się być hitem, często powtarzanym również w telewizji. Nowy film, The Place, prawdopodobnie nie osiągnie tyle, co swój poprzednik, jednak nadal warty jest uwagi. Nie jest zaskoczeniem, że w obu produkcjach pojawiają się ci sami aktorzy, są one również zbliżone przestrzenią fabularną, ograniczoną do jednego budynku.

The Place to nazwa lokalu, w którym dzieje się cała akcja. Zamknięty w tej przestrzeni pozostaje jednak tylko główny bohater i być może kierowniczka przybytku, która regularnie po godzinach przysiada się do bezimiennego protagonisty. Podobnie czynią wszyscy liczni bohaterowie filmu, jeden po drugim, powtarzalnie przychodząc do bohatera po radę. On zawiera z nimi kontrakty niczym Lucyfer, z tą różnicą, że od jego umowy w każdej chwili można odstąpić. Jest rodzajem wyroczni, która na podstawie informacji zawartych w wielkim, grubym zeszycie, w którym również opisuje detale poszczególnych spraw, przekazuje ludziom możliwości rozwiązania ich problemów.

Detale są tutaj kluczowym słowem. Bohater podkreśla kilkakrotnie, że dla niego liczą się właśnie one. Na pytanie czy wierzy w Boga odpowiada, że wierzy w detale. Każdemu interesantowi nakazuje szczegółowe przedstawienie wydarzeń. Tożsamość bohatera pozostaje zagadką, z jednej strony zdaje się być po prostu człowiekiem dzierżącym odpowiedzialną funkcję obsługi magicznej księgi przeznaczenia. Z drugiej strony zdradza różne nadprzyrodzone cechy.

Główny bohater (z prawej) i jeden z interesantów.

the place

Kadr z filmu
Materiały dystrybutora

Najistotniejszym punktem działalności protagonisty jest to, że wskazywana przez niego droga do osiągnięcia założonego celu niemal zawsze prowadzi przez najbardziej niegodziwe czyny, jakie zna ludzkość. Mężczyzna, który chce uleczenia syna z ciężkiej choroby usłyszy, że jego zadaniem jest zabicie innego dziecka. Logika połączenia tych zdarzeń również pozostaje tajemnicą, ale faktem jest, że wszystko dzieje się według wytycznych magicznego zeszytu.

Ustawieni w takiej rzeczywistości bohaterowie w oczywisty sposób tworzą karykaturę społeczeństwa, obnażając wiele negatywnych cech ludzkiego charakteru. Przez wszystkich przemawia przede wszystkim brak empatii i przekładanie swoich interesów nad dobro innych. Sytuacje przedstawione w Tle Place są często niesamowicie absurdalne, co pozwala nieco zdystansować się do prezentowanych wydarzeń. Mimo poważnych tematów, wszystko ukazane jest z przymrużeniem oka; bohaterowie opowiadają o swoich dramatach jak gdyby nigdy nic.

The Place to niestandardowe kino, które warto zobaczyć chociażby dlatego, że przekazuje swoje treści w oryginalny sposób. Nie ma co ukrywać, że brakuje temu filmowi polotu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, ale nadal jest to interesujące i godne polecenia działo.

 


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download