Z dala od zgiełku. Recenzja filmu

Z dala od zgiełku Thomasa Vinterberga to adaptacja dziewiętnastowiecznej powieści angielskiej Thomasa Hardy’ego pod tym samym tytułem. Film opowiada o historii życia Bathsheby Everdene, a głównie o jej skomplikowanych relacjach z mężczyznami, które rozwijają się wraz z permanentnie utrzymującym się przez całą opowieść niezdecydowaniem bohaterki. Relacje te przechodzą przemianę równolegle ze zmianą statusu społecznego Bathsheby, która ze skromnej i beztroskiej dziewczyny pracującej sezonowo na wsi zmienia się z dnia na dzień w zarządcę dużego gospodarstwa, które to rola wymaga od niej odpowiedzialności, jakiej nigdy wcześniej nie wykazywała. Równocześnie z obiektu westchnień farmerów przemienia się ona w przedmiot pożądania mężczyzn lepiej usytuowanych w hierarchii społeczeństwa angielskiego epoki wiktoriańskiej, takich jak lokalny magnat William Boldwood czy sierżant armii królewskiej Francis Troy.

Historia obfituje w rozczarowania i miłosne zawody, które zdają się dopadać każdego protagonisty określonego gatunku filmowego. Mimo wysokiego poziomu kultury osobistej i manier bohaterów, nie brakuje tam również miejsca na skandale, awantury i czysto łajdackie zachowania. Fabuła tego nie tak przecież długiego filmu jest na tyle bogata, że nie pozostawia miejsca na dłużyzny, które mogłyby powodować nudę u odbiorcy. Realia epoki przeniesione na ekran z tej niemal już stu pięćdziesięcioletniej powieści zostały wiernie odwzorowane, od plenerów i scenografii, po kostiumy.

Głowna bohaterka to młoda kobieta, którą targa życiowe niezdecydowanie. Jest ona przy tym raczej beztroska, co być może staje się powodem, dla którego to właśnie ją najmniej dotykają koleje losu i skutki jej nierzadko niezrozumiałych decyzji. Drugim głównym bohaterem jest Gabriel Oak, młody farmer, który stara się podnieść swój status materialny i podpierając się dotacjami, utworzyć własne gospodarstwo. Oak jest człowiekiem wiecznie opanowanym, rozsądnym i mocno stąpającym po ziemi. Mimo niepowodzeń zawsze ma plany dotyczące swojego życia i nie poprzestaje w wysiłkach, by w końcu stać się „kimś”. Jest przy tym uczuciowy, troskliwy i bardzo dba o uczucia i interesy innych. Nienaganny etycznie Oak kumuluje w sobie sympatię widza, w przeciwieństwie do sierżanta Troya, który niemal pod każdym względem stoi w opozycji do niego. Jest to postać nachalna, która walczy o serce panny Everdene niemal przemocą, a przy tym nie czująca za grosz odpowiedzialności za cudzy los. Chociaż Troy jest też postacią w pewnym stopniu romantyczną i tragiczną ze względu na miłosny zawód, prawdopodobnie rzadziej będzie wzbudzał sympatię widzów od Oaka. Niejako pośrodku lub z boku umiejscawia się postać Williama Boldwooda, zamożnego właściciela sąsiedniego gospodarstwa, który ujawnia w trakcie filmu dwojaki stosunek do Bathsheby, początkowo traktując ją zimno i patrząc na nią z góry. Jako że jest on nieco starszy, ma chłodniejsze spojrzenie na świat i przemawia do swojej wybranki głównie argumentami rozsądku, czyli finansowej stabilizacji. Uzasadniając swoje pretensje do jej ręki swoim bogactwem, w oczach dzisiejszego widza pan Boldwood jest co najmniej pretensjonalny, niemniej w istocie jest on jedynie nieporadnym towarzysko starym kawalerem.

Twórczość Thomasa Hardy’ego ekranizowana była już wielokrotnie. Na marginesie warto odnotować, że dokonał tego między innymi Roman Polański kręcąc film Tess z 1979 roku. Istotniejszy dla tematu jest jednak film Z dala od zgiełku z 1967 roku w reżyserii Johna Schlesingera, który uznawany jest za klasyczne dzieło. Od jego premiery minęło już jednak niemal pół wieku, dlatego naturalne jest, że postanowiono odświeżyć tę historię. Jest to w świecie kinematografii zjawisko nadzwyczaj często spotykane, że powieści w ich wersji filmowej, które kiedyś przyniosły odpowiedni profit przenosi się na ekran ponownie. Wersja Thomasa Vinterberga jest z pewnością udana, kreacje aktorów są bardzo dobre, zdjęcia i muzyka również spotkały się z aprobatą widowni; słowem, jest to solidny kawał filmowego rzemiosła.


Stanisław Rohnka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Free apk download Free pdf download