Zwycięzcy Ale Kino!
Dobiega końca 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który odbywa się w Poznaniu. Historia Festiwalu sięga lat 60., ale imprezą międzynarodową stał się w 1994 r. Ale Kino! jest organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Nazwa Festiwalu może być myląca, ponieważ nie zobaczymy tam tylko filmów dla dzieci. Ale kino! przeznaczone jest dla widzów w każdym wieku, zaczynając od dwulatków, które wraz z rodzicami mogą oglądać krótkie i starannie dobrane animacje. Oprócz filmów przeznaczony dla dzieci można obejrzeć także kino poważniejsze, z ograniczeniem wiekowym od 16 lat. N festiwalu pokazywane są filmy z roku obecnego i poprzedniego. W tym roku zgłoszonych zostało aż 369 filmów produkcji pełnometrażowych oraz 1357 krótkometrażowych z 93 krajów, z czego wybrano 22 pełnometrażowe oraz 65 krótkometrażowych. Nie wszystkie z nich brały udział w konkursie, lecz były pokazywane w ramach Panoramy dzieci oraz Panoramy młodych. Na Festiwalu przyznawanych jest wiele nagród, z których główną są Złote Koziołki, przyznawane w czterech kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci, najlepszy pełnometrażowy film dla młodzieży oraz odpowiednio dwie nagrody dla filmów krótkometrażowych.
W tym roku Złote Koziołki przyznano następującym obrazom:
Jak ukraść psa, reż. Kim Sung-Ho, Korea Południowa 2014 – najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci
Stado, reż. Beata Gärdeler, Szwecja 2015 – najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży
Zupa z kamieni, reż. Clémentine Robach, Francja, Belgia 2015 – najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci
Ártún, reż. Gudmundur Arnar Gudmundsson, Islandia 2014 – najlepszy film krótkometrażowy dla młodzieży
Inne nagrodzone filmy to m. in.:
Wynurzanie, reż. Lindsay McKay, Kanada 2014 – najlepszy debiut
Życie według Nino, reż. Simone Van Dusseldorp, Holandia 2014 – nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmu Dla Dzieci I Młodzieży ECFA
Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn, reż. Margus Paju, Estonia 2015 – nagroda specjalna
Jury młodzieżowe przyznało nagrodę filmowi Tańczący Arabowie, reż. Eran Riklis, Izrael, Niemcy, Francja 2014, natomiast dziecięce Jak ukraść psa. Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymał film Mustang, reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja, Niemcy, Turcja 2015.