życie rodzinne zanussich

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem.

Polska poetka i krytyk literacki Barbara Gruszka-Zych wydała książkę na temat zaprzyjaźnionego małżeństwa Krzysztofa i Elżbiety Zanussich. Wcześniej w podobny sposób opisywała życie takich artystów jak Wojciech Kilar czy Czesław Miłosz. Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem to właściwie podzielony na rozdziały wywiad-rzeka ozdobiony licznymi fotografiami i skanami pocztówek, które słynny reżyser rozsyła ponoć hurtowo podczas swoich licznych podróży, między innymi do autorki książki.

Krzysztof Zanussi to bez wątpienia jeden z czołowych twórców polskiego kina. Urodzony w 1939 roku w Warszawie w rodzinie włoskiego pochodzenia reżyser studiował kolejno fizykę, filozofię i reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Od 1980 roku jest dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. Znany jest z takich produkcji jak Struktura kryształu, Barwy ochronne czy Życie jako śmiertelna choroba. Jego żona, Elżbieta Grocholska-Zanussi, zajmowała się w przeszłości malarstwem.

Życie rodzinne Zanussich

życie rodzinne zanussich

Książka Barbary Gruszki-Zych przybliża nam życie osobiste owej pary, wchodząc tak głęboko w ich strefę intymną, jak tylko wydaje się to być możliwe bez przekraczania granicy dobrego smaku. Małżeństwo Zanussich opowiada na łamach wywiadu o swoich najskrytszych przemyśleniach na wiele tematów: kariery, życia, miłości. Rozmowa sprawia wrażenie terapii małżeńskiej, w której rolę arbitra pełni autorka książki – dobra znajoma obojga rozmówców. Wrażenie to potwierdza ostatnia załączona do wydania wiadomość od słynnego reżysera, Pani Basiu, Po lekturze Pani książki o nas spodobaliśmy się sobie. (Czy to dobrze?).

Życie rodzinne Zanussich z pewnością stanie się ważną pozycją dla badaczy twórczości Krzysztofa Zanussiego. Oprócz informacji o życiu osobistym, znajdziemy tam treściwe wspomnienia na temat pracy oraz zarys poglądów, które znajdują odzwierciedlenie w jego filmach. W dodatku wywiad ten można by odebrać jako zbiór porad życiowych, udzielanych przez doświadczonych ludzi, żyjących w małżeństwie o długim stażu, choć – jak sami przyznają – zawartym stosunkowo późno. Trzeba jednak przyznać, że wszystkie te wspomnienia i złote porady nie zawsze muszą być dla czytelnika interesujące, często zawierają truizmy i nie zawsze potrafią zaciekawić. Pozycja ta jest zdecydowanie godna polecenia, lecz głównie fanom twórczości Zanussiego.

 


Stanisław Rohnka

1 comment

  • yawntechnicolor

    Też już miałem okazję przeczytać książkę, moim zdaniem wręcz przeciwnie – poziom i jakość różnych przemyśleń Zanussiego jest naprawdę przyciągający uwagę i zachęcający do refleksji – to jeden z ostatnich twórców, który reprezentuje kulturę wysoką a nie pop papkę lub pseudo awangardę.

    Co do intymności to wydaje mi się, że to coś wręcz przeciwnego – K i E Zanussi opowiadają o swoich prywatnych sprawach ale to nic związanego z Pudelkiem i szukaniem sensacji, tylko kawał dobrego portrety wewnętrznego tej pary.

    Trochę tak naprawdę barkuje rozwinięcia tematu w tej recenzji… Szkoda, bo książka zasługuje na głębszą analizę.

Dodaj komentarz

Free apk download Free pdf download