Czy filmy stały się lepsze wraz z rozwojem kina?

W początkach kina reżyserzy i scenarzyści musieli być bardzo kreatywni, aby wypełnić filmem całą godzinę. Oznaczało to, że mogli polegać tylko na kilku technikach, takich jak zbliżenia i długie ujęcia, aby opowiedzieć swoje historie.

Jednak w latach dwudziestych filmowcy zaczęli tworzyć filmy bardziej wyrafinowane i złożone. Zaczęli stosować techniki takie jak montaż (cięcie między scenami) i montaż równoległy (pokazywanie wielu akcji jednocześnie). Techniki te pozwoliły im na eksperymentowanie z różnymi rodzajami opowiadania historii i tworzenie bardziej artystycznych filmów.

Wraz z rozwojem technologii filmy stawały się jeszcze lepsze. W latach 60. i 70. w filmach zaczęto używać ręcznych kamer do scen, które nie wymagały dużego sprzętu ani oświetlenia. Filmowcy eksperymentowali również z różnymi stylami filmowymi, w tym z filmami dokumentalnymi i filmami awangardowymi, które wykorzystywały niekonwencjonalne techniki, takie jak jump cuts (przecinanie z jednego obrazu do drugiego bez żadnych przejść) lub stopklatki (zamrażanie obrazu na ekranie).

Wraz z postępującą w ostatnich latach technologią cyfrową, filmowcy byli w stanie tworzyć jeszcze bardziej złożone filmy niż kiedykolwiek wcześniej! Mogą teraz nagrywać wideo w wysokiej rozdzielczości (HD), ponieważ ma znacznie wyższą rozdzielczość niż wideo w standardowej rozdzielczości (SD). Mogą również korzystać z efektów CGI

technologia cyfrowa

Historia filmu jest długa i wielowątkowa

Aż trudno uwierzyć, że dopiero w 1887 roku bracia Lumière pokazali publiczności pierwsze filmy. Od tego czasu branża urosła do tego, czym jest dzisiaj: miliardowego giganta z setkami tysięcy filmów kręconych każdego roku. Sama forma sztuki również przeszła długą drogę od tamtych czasów. Wczesne kino było surowe i kręcone na taśmie filmowej, która łatwo ulegała uszkodzeniu przez światło. Gdy filmy stały się bardziej popularne, studia zaczęły używać filmu azotanowego, który był znacznie bardziej łatwopalny niż jego poprzednicy. Doprowadziło to do kilku pożarów i eksplozji, które zniszczyły całe plany zdjęciowe, a nawet całe studia – w szczególności, gdy pożar zniszczył wszystkie zaplecza MGM w 1937 (które obejmowały ponad 300 planów).

Jakie są najbardziej efektowne filmy lat 90?

Najbardziej efektowne filmy, jakie kiedykolwiek nakręcono, to te, które mają bardzo efektowną obsadę. Ci aktorzy i aktorki byli na czerwonym dywanie w niektórych z najdroższych strojów Hollywood i wyglądali absolutnie oszałamiająco, robiąc to. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele świetnych filmów, ale są to jedne z najlepszych.

Titanic (1997)

Ten klasyk z 1997 roku jest uosobieniem dramatu godnego Oscara, ze wspaniałymi kostiumami i włosami, które zapierają dech w piersiach. Winslet gra Rose DeWitt Bukater, która zakochuje się w Jacku Dawsonie (Leonardo DiCaprio) na pokładzie nieszczęsnego statku, który zatonął podczas dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku. Nosi wszystko, od szyfonowej sukienki po prostą czarną, warstwową suknię – a jej długie blond loki są zawsze idealnie stylizowane.

Przeminęło z wiatrem (1939)

Najsłynniejszy film o wojnie secesyjnej, to epicka historia miłosna, której akcja rozgrywa się w okresie odbudowy Stanów Zjednoczonych. Zdobył dziewięć Oscarów w 1940 roku, w tym dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki za rolę Vivien Leigh, Scarlett O’Hara.

Casablanka (1942)

Kolejny klasyczny romans na tle wojny, tym razem w Maroku. Humphrey Bogart gra Ricka Blaine’a, który prowadzi nocny klub i pomaga uchodźcom uciec z okupowanej przez nazistów Europy podczas II wojny światowej. Film był nominowany do ośmiu Oscarów, ale zdobył tylko jeden – najlepszy film 1942 – chociaż zdobył cztery Złote Globy, w tym za najlepszy musical/komedia i najlepszy aktor dla Bogarta.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz (1939)

Ten muzyczny film fantasy przedstawia Judy Garland jako Dorothy Gale, osieroconą dziewczynę, która mieszka ze swoją ciotką i wujkiem, zanim tornado porwie ją do magicznej krainy zwanej Oz, gdzie spotyka niezwykłych przyjaciół podczas swojej podróży powrotnej do domu. Czarnoksiężnik z krainy Oz stał się jednym z najbardziej lubianych klasyków Hollywood dzięki chwytliwym melodiom

Lata dwudzieste czasem wielkich zmian w przemyśle filmowym.

Era kina niemego dobiegała końca, a talkie dopiero zaczynały być używane. Studia musiały znaleźć nowe sposoby na przyciągnięcie publiczności i zrobiły to w przypadku niektórych z najbardziej zapadających w pamięć filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Lata dwudzieste były dekadą wielkich zmian i innowacji w filmie, od wprowadzenia dźwięku po rozwój filmu pełnometrażowego i wyłonienie się Hollywood jako światowego centrum filmowego. Poniższa lista przedstawia niektóre z najlepszych filmów zrealizowanych w tym okresie, w których znalazły się jedne z najważniejszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały – i jedne z najgorszych. W tej dekadzie ukazało się wiele klasycznych filmów, z których wiele pozostaje popularnych do dziś. Oto niektóre z najlepszych:

Harry Potter

Filmy o Harrym Potterze to najlepsza seria filmowa w historii. Wiem wiem. Mówię to nie tylko ja, ale także wszyscy inni. Ale to wciąż prawda: filmy o Harrym Potterze to najlepsza seria filmowa w historii. „Harry Potter i Insygnia Śmierci, część 2” został wydany 15 lipca 2011 roku i jest ósmym i ostatnim filmem z serii. Jest to również jeden z najpopularniejszych filmów wszechczasów — mimo że pojawił się sześć lat temu, nadal regularnie pojawia się na liście Top 250 IMDb (a teraz znajduje się na trzecim miejscu). Powodem, dla którego ten film jest tak popularny, jest to, że jest świetny! Ma wszystkie rodzaje akcji, suspensu i dramatu, które trzymają cię na krawędzi siedzenia przez cały czas. Aktorstwo również było świetne, z Danielem Radcliffe, Rupertem Grintem i Emmą Watson, którzy zagrali swoje najlepsze dotychczas role w rolach odpowiednio Harry’ego Pottera, Rona Weasleya i Hermiony Granger. Byli w stanie doskonale przedstawić swoje postacie – zwłaszcza Daniel Radcliffe, który w większości scen musiał zachowywać się jak dorosły, ponieważ postarzał się, by zagrać swoją rolę jako dorosły Harry Potter w tym filmie (miał 17 lat, kiedy kręcił ten film). Najbardziej popularnym do tej pory jest pierwsza częsc czyli Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Awatar

Avatar cda to film science fiction z 2009 roku o obcej cywilizacji, która żyje na księżycu zwanym Pandora, który jest pokryty bujnymi lasami wypełnionymi unikalnymi roślinami i zwierzętami. Mieszkańcy Na’vi żyją tam w harmonii z naturą, dopóki ludzie nie przybędą z Ziemi, aby wydobyć unobtanium — cenny minerał, który można wykorzystać do napędzania międzygwiezdnych statków kosmicznych — i zniszczyć ich sposób życia. James Cameron, reżyser Titanic (1997), zdecydował się nakręcić Avatar po tym, jak od 1999 roku pracował nad swoim podwodnym filmem Deepsea Challenger. Musiał poczekać, aż technologia dogoni jego wizję. Epicki film science fiction Jamesa Camerona Avatar rozgrywa się w odległym świecie, w którym ludzie podróżowali w celu wydobycia niezwykle cennego minerału zwanego unobtanium, który mógłby pomóc rozwiązać nasze problemy energetyczne na Ziemi. Jednak na tej planecie są rdzenni mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się jakiejkolwiek obecności człowieka na ich ziemi, więc próbują zabić ich wszystkich bombami, ale niestety dla nich niektórzy przetrwają wystarczająco długo. Juz niedługo zobaczymy kolejna cześc tego wspaniałego filmu.

Dobry reżyser może wziąć zły scenariusz i zrobić z niego świetny film

Nie chodzi tylko o to, że źli reżyserzy nie wiedzą, jak znaleźć najlepsze kreacje od swoich aktorów lub odpowiednio je wyreżyserować. Chodzi o to, że nie mają pojęcia, jak interpretować scenariusz, jaki powinien być jego ton, ani jak ożywić tę wizję na ekranie. Najlepsi reżyserzy potrafią wziąć materiał, który na pierwszy rzut oka wydaje się nieduży, i przekształcić go w coś wyjątkowego — nawet jeśli nie są odpowiedzialni za napisanie scenariusza.

W niektórych przypadkach dzieje się tak dlatego, że mają wrodzoną wiedzę na temat tego, co sprawia, że ​​scena działa lub jak mogą używać oświetlenia i techniki filmowej do tworzenia nastroju w swoich filmach (pomyśl David Fincher). W innych przypadkach to dlatego, że pracowali z pisarzami, którzy rozumieją, jak należy interpretować ich scenariusze (Stanley Kubrick). A może są po prostu geniuszami, którzy potrafią wydobyć z każdego wokół siebie to, co najlepsze (Quentin Tarantino). Reżyser jest najważniejszą osobą na planie filmowym. To oni podejmują wszystkie decyzje, od tego, jak powinny wyglądać sceny, do tego, kto powinien odgrywać kluczowe role. Dobry reżyser może wziąć zły scenariusz i zrobić z niego świetny film; zły reżyser potrafi zrujnować nawet najlepszy scenariusz.

Zadaniem reżysera jest współpraca z aktorami, operatorem i montażystą, aby opowiedzieć historię w jak najbardziej przekonujący sposób. Najlepsi reżyserzy mają wizję, wyobraźnię i rozumieją, co sprawia, że ​​ludzie się poruszają — wiedzą, jak robić filmy, które ludzie chcą oglądać w kółko.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.