Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto 

6. lipca na ekrany polskich kin trafiło Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto (posecco to rodzaj wina). Jest to włoski kryminał z elementami komediowymi, osadzony na bazie typowego kina obyczajowego. Życie poważanego w małomiasteczkowej społeczności, tytułowanego tam „hrabią” Desiderio Ancillotto (Rade Šerbedžija: Przekręt, Oczy szeroko zamknięte) dobiega końca, a wraz z nim rozpoczyna się działanie klątwy, jaką obrzucił swoich nieprzyjaciół.

Choć brzmi to bardzo groźnie i w dodatku znaczna część akcji dzieje się na klimatycznym cmentarzu, film ten nie zawiera elementów kina grozy. Głównym bohaterem jest świeżo upieczony inspektor Stucky (Giuseppe Battiston, oglądany ostatnio na polskich ekranach przy okazji Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie oraz Po latach), niechlujny, niezdarny gapa, którego nieporadność jest głównym źródłem skeczów, serwowanych przez reżysera Antonio Padovana.

Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto przesiąknięte jest włoską kulturą, w wydaniu z regionu Wenecji. Samo tytułowe wino odgrywa niebagatelną rolę fabularną; film jest niemalże kulinarnym przewodnikiem po regionie. Fabuła toczy się w niewielkim miasteczku, w posiadłości hrabiego oraz tylko przez moment w dużym mieście.

Główny bohater mieszka w dużym domu odziedziczonym po zmarłych rodzicach. Tymczasowo pomieszkuje z nim wuj, który popycha bohatera w stronę rozliczeń z przeszłością, których ten przez lata unikał. Były pokój jego ojca stoi zamknięty od jego śmierci, tak samo jak zamknął Stucky zamknął się w sobie po stracie rodziców.

Jest to film przyjemny w odbiorze, niezbyt porywający, ale nadal poprawny. Twórcy zbudowali kilka interesujących postaci, na czele z hrabią, który mimo iż na ekranie nie zagościł na długo, był przedmiotem sporów i rozważań przez cały seans.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.